Parkgondozás............
Kertész leszek fát nevelek........................
EGYNYÁRI VIRÁGFELÜLETEK FENNTARTÁSI MUNKÁI.
Fogalma: egynynyári dísznövények azok amelyek még abban az évben kifejlődnek, virágzanak, termést hoznak és elpusztulnak.
az egynyári virágágyások előkészítése még az elöző évben történik , hogy a megtervezett ágyást kimérjük, felássuk, ekkor történik az istálótrágya beásása. fontos hogy ilyenkor nem gereblyézünk hiszen a tél az ásás hantjait szétmállasztja. az ásás azaz mély ásás 40cm mély legyen hogy a tápanyag jobban bejusson és hatását kifejtse! a tavaszi ágyásnál már nem kell méllyen ásni de viszont el kell gereblyézni lásd talaj vízgazdálkodás. az ágyás tervezésekor vegyük figyelembe a növény tulajdonságait! a magasabb növekedésü növény legyen az ágyás középpontjában (vegyes ágyás). vegyük figyelembe a habitusát a megfelelő sor és tőtávolság végett. ez egyben növényvédelmi szempont is ! az ültetés a fagyok elmúltával történik. ültetőkanállal szépen beültetjük a kijelölt vonalba. ha nem bízunk a szemmértékünkben akkor sincs baj, mert alkalmazhatunk mérőzsínórt is. az ültetés után permetszerü öntözést hajtsunk végre, kerüljük az erős vízsugarat még a fenntartás késöbbi szakaszában is. rendszeres kapálás -talajszellőztetés és a gyomok ellen. alkalmazhatunk talajtakarást is pl fenyőkéreg aprítékkal amivel a párologtatást csökkenthetjük. napi feledat a kora reggeli és az alkonyati öntözés (ez lehet automata). az egynyáriak érzékenyek a talaj felső rétegének a kiszáradására, főleg a frissen ültetett növények esetében. gyökérzetük magassan van ezért érzékenyek a kiszáradásra! az elnyílott virágokat levágjuk ollóval vagy kézzel csípjük le (anthirnium majus), ezzel a másodvirágzást segítjük elő. ha nincs szilárd burkolat, akkor a gyepszegélyt ásóval vagy gyepszélvágóval vágjuk szépre. a beteg részeket vágjuk le és ezt égessük el! ne komposztáljuk! előforduló növénybetegségeket pl baktériumos megbetegedést réztartalmú míg a gombás megbetegedést kéntartalmú növényvédőszerekkel kezeljük a kora reggeli órákban!!!!! az ágyás lehet egységes, vegyes is. szegély növényekkel fokozhatjuk az ágyás esztétikáját (ezek alacsonyabb növésűek) virágjukkal vagy levelükkel díszitenek. ismertebb egynyáriak: begónia (begonia semperflorens). paprika virág (salvia splendens) oroszlánszáj (anthirnium majus) körömvirág (calendula officionalis) záporvirág (gazania splendens) büdöske (tagetes patula) petúnia (petunia hybrida) vasfű (verbene rigida). szegélynövény pl: kerti viola (lobelia erinus) hamvaska (senecio cineraria)
KÉTNYÁRI DÍSZNÖVÉNYEK FENNTARTÁSI MUNKÁI
a kétnyári dísznövények fogalma: amely a szaporítást követő évben, nyílik és elvirágzik ezt követően pusztul el.
ezt azonban megsem várjuk mert virágzásuk hanyatlásával egynyáriakkal váltjuk fel.
Felhasználása: a palánták a nevelőágyból kikerülve a végleges helyükre összel vagy tavasszal. kiültetésük főképpen közparkokban,forgalmas területek növényágyaiba kővátákba (pervola ill planéter) űzemi-temetőkert-hátikertek ablak és erkélyládáiba történik.
Ápolási munkái: mivel a tavaszi és az őszi időszak növényei, így az átlagoscsapadék után további öntözést nem igényelnek.fenntartó trágyázást nem igényelnek de az ültetést követően komposztal dúsított föld fontos! alkalmazhatunk lombtrágyázást is.
Hírek
bővítve egy PP prezivel
A "Parkgondozási alapfogalmak"-ban alul olvashatod!
Szeptember 05. szerda 9:00 órakor: írásbeli, gyakorlati - szakmai - gyere 8-ra, ha tudsz! de 8:30-ra mindenképp érj oda
Szeptember 18. kedd: - munka, - tűz- és környezetvédelem
Sziasztok!
Jó tanulást Mindenkinek!
Ne feledjétek, az időpontot: Szeptember 3-a hétfőn 8 órától
Sziasztok!
A "sajtóanyagokat" bővítettem!
Feltettem a Rákosmente TV-s legújabb anyagot és a mai favágást is!
Kedves Tanfolyamtársak!
A keddi (07.10.) oktatási nap elmarad, helyette csütörtökön (07.12) lesz tanítási nap. A kérés mindenki felé, hogy reggel 8 órára jöjjön a melegre való tekintettel.